Kako je voda pomembna za naše telo, že »ptički čivkajo«. Še vedno se tega premalo zavedamo. Šele, ko nastopijo težave in s tem slabo počutje, se začnemo zatekati k bolj zdravemu načinu življenja, ki pa je pogojeno tudi z zadostno količino zaužite vode.
Za kaj vse telo potrebuje vodo?
Voda se izloča skozi naše telo preko ledvic z urinom, preko kože s potenjem in z blatom. Predstavlja približno 60 % naše teže. Njene funkcije so tudi, da:
- prenaša hranila in kisik do celic,
- odstranjuje odpadne snovi iz telesa,
- varuje pred vrsto bolezni,
- daje nam energijo in moč,
- ohranja telesno temperaturo,
- varuje organe, tkiva in sklepe, itd.
Koliko vode moramo dnevno popiti?
Količina popite vode je odvisna od tega, koliko je izgubimo, potem od teže, spola, telesne aktivnosti, zaužite hrane, zunanjih temperatur, zdravstvenega stanja, zato se od človeka do človeka razlikuje.
Nekateri ljudje so mnenja, da »saj pojem juho, ki je tekočina«. Drži, ampak to je hrana, s katero dnevno vnesemo približno 1000 ml vode, 250 ml jo nastane pri metabolizmu, ostalo pa jo moramo vnesti s pitjem tekočine (najbolje navadna voda). Torej moramo telesu zagotoviti vodo, ki jo dnevno potrebuje – to je okoli 2500 ml tekočine, ki je pogojena s težo (približno 2000 – 2500 ml vode na kilogram telesne teže).
V Sloveniji veljajo smernice, po katerih bi naj zdravi odrasli človek dnevno popil od 2 – 2,5 litra tekočine. Podobno priporoča tudi Evropska agencija za varnost hrane, 2 litra vode za ženske in pol litra več za moške.

Logično je, da v poletnih mesecih potrebujemo več tekočine, kakor tudi ob povečani telesni aktivnosti. Takrat k zgornjim priporočilom moramo prišteti še kakšen kozarec ali dva vode. Tudi pri nosečnicah, doječih mamicah in ob določenih zdravstvenih težavah, so potrebe vnešenih tekočin večje.
Kaj pa otroci?
Otroke je potrebno navajati in večkrat dnevno opominjati na pitje vode, mlajšim pa jo pogosto ponujati. Otrok namreč za prvih 10 kg telesne teže potrebuje 100 ml na kilogram telesne teže. Za naslednjih 10 kg – 50 ml vode na kg, za tretjih 10 kg – 20 ml na kg, potem pa popije nekje do 2 litra tekočine dnevno.

Vir fotografij: Pixabay
Če je vode premalo
Če v telesu ni dovolj vode, da bi le-to normalno delovalo, pride do dehidracije, ki je lahko zelo nevarna, ko doseže 5 – 6 % skupne telesne teže. Simptomi blažje dehidracije so verjetno vsem znani: pomanjkanje energije, utrujenost, glavobol, pekoči občutek v očeh, itd.
Koliko vode je dovolj?
Pijte pogosto čez dan, tudi če niste žejni, saj je primarni signal, da nam je odstotek vode v telesu padel, žeja. Ko jo začutimo, pijmo vodo in prenehajmo takrat, ko se odžejamo. Drugi signal hidriranosti pa je barva urina, ki naj bo svetlo rumena. Če je preveč prozorna lahko pomeni, da je telo preveč hidrirano, temnejša barva pa je pokazatelj dehidracije. Ne pozabite, da lahko na barvo urina vplivajo tudi nekatera živila, zdravstvena stanja in prehranska dopolnila.

Koristni nasveti
- pijte počasi, pogosto čez dan majhne količine vode (ne ledene), tudi če niste žejni,
- pijte med jedjo, saj majhni požirki spodbujajo izločanje želodčnih sokov,
- kozarec ali vrč z vodo postavite na mizo ali vidno mesto, da vas bo opominjal,
- za v službo ali izlet imejte flaško za vodo (predlagamo stekleno ali iz nerjavečega jekla, izogibajte se plastičnim).