Zakaj se »second – handa« (prev. iz druge roke) še vedno drži sloves revščine? Zdi se mi odlično, ko lahko rabljeno, ohranjeno stvar, ponovno uporabimo. Tukaj ne gre za to, da ljudje nimamo dovolj denarja, da bi šli v trgovino po nove stvari, ampak za nekaj popolnoma drugega.
PRIJAZEN DO ZDRAVJA
Kakšno povezavo ima zdravje z našimi oblačili? Kemikalije so tako ali drugače prisotne v našem življenju in počasi se zastrupljamo tudi z oblačili. Vemo, da so v tekstilu prisotne tudi škodljive kemikalije, ki pa so nam največkrat prikrite. Samo pomislite, kakšen vonj imajo nova oblačila in kolikokrat morate kakšne nove hlače preprati, pa še vedno puščajo bravo, ki obarva kar cel stroj oblačil? In to večkrat zaporedoma. Potem takšno obleko damo nase. Na kožo svojih otrok. Ali ne bi bilo super, da jim oblečemo rabljeno in lepo ohranjeno majico, ki je bila že neštetokrat preprana in so sigurno šle iz nje že vse kemikalije? Razmislimo.
PRIJAZEN DO DENARNICE
Vedno smo hvaležni, ko dobimo rabljena oblačila in obutev za otroke. Zakaj? Otroci rastejo hitro kot svetlobni utrinek in včasih v manj kot mesecu prerastejo oblačila. Zato so tukaj zelo dobrodošla rabljena oblačila in obutev. Seveda je prav, da otrok dobi kaj novega že zato, da se sami boljše počutimo, ker lahko otroku nudimo novo. Ampak vseeno se moramo pravilno odločati tudi iz ekonomskega vidika. Staršem, še posebej mamicam, je v trgovinah najlepše na otroškem oddelku in tam bi kupile vse, ker je tako lepo »naštimano« za naše oči. Ja, res je, ampak vseeno poskusite kupovati z razumom!
PRIJAZEN DO OKOLJA
Ne počutite se manjvredne, če nosite rabljena oblačila. Tega noben ne ve in ne vidi. Ker je rabljeno največkrat videti kot novo. Včasih, ko oblačila niso bila tako lahko cenovno dostopna, so imeli le-teh zelo malo. Otroci so bili največkrat bosi. Brez obutve. Zdaj pa je vsega preveč. Vemo, da lahko po res smešno nizkih cenah dobimo oblačila. Kaj pa naše okolje? Tekstilna industrija je v razcvetu, ljudje pa kupujemo. In nikoli ni dovolj. Okolje pa tiho »trpi«. Razmišljajmo bolj razsodno in se raje odločimo za manj, kot preveč in razsipno, saj s tem škodimo tudi naravi.
SLOVENIJA
Ko sem pogledala kaj mi pove »stric Google« o »second – handu«, sem videla, da je v Sloveniji veliko trgovin in menjav z rabljenimi stvarmi in da so le – te vedno bolj popularne. Zanimiv članek o njih je napisala blogerka Sabina Čarman, ki deluje pod imenom Mami na vrtu. Na njeni spletni strani lahko najdete tudi seznam »second hand« trgovin v Sloveniji. Priporočam v branje.
KAJ PA JAZ?
Vedno je vredno razmisliti ali lahko neko stvar dobiš rabljeno ali jo moraš kupiti. Pretehtajte svoje želje, zmožnosti in namen nakupa. Nočem reči, da so vse rabljene stvari v redu, ampak vseeno pa se jih ne rabimo bati.
Vir fotografij: Pixabay
1 comment
Koristen članek in se popolnoma strinjam. Nisem pa vedela, da je v Sloveniji že nekaj takih trgovin. Grem pogooglat 😉