Verjetno ste na spletu že zasledili steklenice, ki so napolnjene z različnimi tekočinami in zanimivimi drobnimi predmeti? Gre za tako imenovane senzorične steklenice oziroma plastenke. Ob tem, da so zanimive in pri izdelavi omogočajo veliko ustvarjalnosti, imajo številne pozitivne učinke. Gre za eno izmed oblik senzorične igre. Kaj pa to sploh je? Gre za igro, ki spodbuja uporabo čutov tipa, vonja, okusa, sluha, vida, prav tako pa vključuje gibanje in ravnotežje.

Zakaj jih uporabljati?
Igra s senzoričnimi steklenicami spodbuja domišljijo, raziskovanje, učenje, vse to ob uporabi čutov. Otrok namreč opazuje prelivanje tekočin in predmetov, posluša zvok, se dotika predmetov, obrača steklenico, jo kotali. Uporaba senzoričnih steklenic otroke umirja. Opazovanje prelivanja tekočine in »plavanja« predmetov v steklenici spodbuja vzdrževanje pozornosti na dogajanje. Otrok ob tem razvija koordinacijo oko-roka. Če otrok pri igri s plastenko le to deli z vami ali vrstniki, se razvijajo socialne veščine. Prav tako lahko spodbujate komunikacijo in širite besedni zaklad, ko otrok poimenuje predmete, ki se skrivajo v plastenki. Lahko štejete, koliko predmetov je v steklenici, ali pa čas, ko vsi predmeti »priplavajo« na dno steklenice, in tako razvijate matematične veščine. Učenje preko igre je namreč vedno zabavno. Ste pa vi tisti, ki najbolje poznate svojega otroka in glede na njegove sposobnosti, razvojno stopnjo ter interese, prilagajate vsebino plastenk in obliko igre.

Kako jih izdelati?
Za izdelavo potrebujemo ustrezne pripomočke.
Plastenke ali steklenice
Najprej moramo poiskati plastenke ali steklenice. Za mlajše otroke so plastenke vsekakor ustreznejše, saj se ne morejo razbiti. Uporabljate lahko manjše plastenke (npr. od ledenih kav, smutijev), ali pa nekoliko večje od pollitrskih pijač (mi smo uporabili od Fructal First, ker gre za lepo obliko). Če se odločite za steklenico, pa so zanimive tiste od vode Voss.
Plastenke lahko napolnimo samo z navadno vodo, ali pa le to obarvamo z jedilnimi barvami. Lahko se odločimo za olje, šampon, ali kaj drugega. Predmeti bodo najhitreje plavali v vodi, v šamponu pa najpočasneje. Otrokom zanimiva je tudi kombinacija vode in olja, ker ustvarja čudovito prelivanje.
Drobni predmeti
V plastenko lahko dodamo, kar želimo. Če se odločimo za tematske plastenke, vključimo predmete, ki so povezani s to vsebino. Izdelate lahko steklenice na temo letnih časov, živali, prometa, oblik. Na primer, mi smo izdelovali zimsko senzorno plastenko in smo vključili srebrne bleščice, bele perlice, koščke alu folije, modro obarvano vodo.
Lepilo
Da bodo plastenke čim dlje »zdržale« otrokovo igro, moramo ustrezno pritrditi pokrov. Pri tem uporabimo vroče lepilo.


Torej, gremo v akcijo!
V izdelavo plastenk se lahko vključi cela družina. Vaša ustvarjalnost in domišljija je neomejena. Senzorične plastenke so lahko idealno darilo za otroke prijateljev, sorodnikov. S senzorično plastenko lahko presenetite vašega otroka, vanjo namreč dodate predmete, ki jih ima najraje. Potem pa se igrajte, skupaj!
1 comment
Dober članek! Otroci so navdušeni.