Ali je to sploh mogoče? Vemo, da je v nas nekako vsidrano dejstvo, da je prepir slab. Ampak ni. Še posebej, če ga rešujeva sproti. Takrat je celo koristen za najino rast.
ALI JE PREPIR NUJNO SLAB? ZAKAJ IN KDAJ SE PREPIRAVA?
Samo ljubezen ni pogoj za dober zakon, ampak trdo delo na zakonu in odnosu. Nisva popolna, zato tudi v najinem zakonu pride kdaj do napetosti. Ko jih bova reševala, se bo najin odnos vse bolj poglabljal in še naprej bova hodila skozi življenje z roko v roki in spore reševala.
Prepir ni slab, saj nama pomaga rasti in zoreti. Torej spor ni znak, da imava slab zakon. Pomembno je, da ne zavračava pobotanja, tako, da bi bežala en pred drugim.
Prepirava se, ko pride do nekih nestrinjanj in nesoglasij med nama. Tudi drugi lahko vplivajo na naju. Prepiri in najin izbruh so odvisni tudi od tega, kakšen dan imava, kakšen je najin osebnostni karakter in podobno. Na prepir vpliva veliko dejavnikov, prav pa je, da znava spor (tudi majhen) prepoznati in najti zanj rešitev.
KAKO SE POSLUŠAVA?
Poslušanje je ena izmed težjih stvari med prepirom. Lahko bi jo poimenovali tudi človeška vrlina. Ampak dejstvo je, da žene potrebujemo poslušanje, možje pa brezpogojno spoštovanje.
Dobro je, če znava uporabljati tudi moč molka. Kdaj torej molčati in kdaj govoriti?
Človek, ki zna ob pravem času biti tiho ali spregovoriti, je na pravi poti.
PRIMER: Žene potrebujemo izraziti svoje frustracije in prizadetosti in če je mož takrat tiho in ženo posluša, se nanjo ne jezi, je to velika kljukica za odnos.
Pomembno je tudi, da med poslušanjem razumeva drug drugega, saj ko bova razumela najino osebnost in interese, bova spoznala pravo moč molka in besed. Ampak to doseči je umetnost.
Pa še to. Da si tiho, ne pomeni, da si manjvreden, ampak le preudaren. Pomeni tudi, da v navalu jeze, ali v afektu, ne govoriš neumnosti, ampak, da se znaš brzdati.
KULTURA POGOVORA
Tukaj se nama zdi na prvem mestu spoštljivo svetovanje, kadar se ne strinjava z idejami drugega. Lahko, da ima kdo od naju prav, ampak je uporabil napačen, nespoštljiv ton.
Kaj torej vsebuje kultura pogovora:
- Da ne groziva ali postavljava pogojev! To je nekaj najhujšega in najbolj ranljivega.
- Da se kdaj raje ugrizneva v jezik, globoko vdihneva in preštejeva do tri, preden izrečeva kaj neprimernega.
- Da mož ženi med sporom nudi ljubeče vedenje, žena pa možu spoštljivo vedenje. Ravno za nas žene je to zelo težko. Čustveno – emocionalno smo bolj ranljive in večkrat burno odreagiramo. Mož seveda to čuti kot napad na spoštovanje in misli, da si ga mora prislužiti, čeprav je le – to brezpogojno, samo mi ga ne znamo vedno tako uporabljati.
- Da si ne postavljava zidu ali se zapreva vsak v svojo sobo. Kdaj je prav, da mogoče na samem premlevamo, ampak naj to ne traja predolgo.
- Da ne pometava pod preprogo, češ, saj ni nič takega. Saj je logično! Če bi smeti ves čas pometali pod preprogo, bi se jih nabralo ogromno. Ko bi enkrat nekdo brcnil ali se spotaknil bo tepih, bi bile smeti povsod in bi jih težko počistili. Tako je tudi s prepiri.
- Da se žena izogiba “historiji”. To pomeni, da ne pogreva zgodovine in ne očita stvari, ki so že bile rešene.
UMIRATI V SVOJEM PRAVU. OPROSTI / ŽAL MI JE.
Joj, to pa ego trpi! Ampak je zanj vsake toliko dobro. Ne zato, da bi se zdaj počutil manjvrednega ali poteptanega, ampak, da znaš biti ponižen in ljubeč. Tako se veliko hitreje, približaš ljubljeni osebi, ker čuti, da jo, oziroma ga razumeš.
Reči oprosti, žal mi je, je veliko težje moškim, saj imajo občutke, da je ranjen njihov ego in ponos.
Pa še to. Nikoli ne sme biti najin motiv, da priznava krivdo zato, da bo tudi drugi priznal svoj del krivde, ampak pogosto se zgodi ravno to.
Ženske smo ustvarjene za “enakovrednost”. Sama se recimo ne počutim rada, da nimam prav, ne želim pa, da se mož počuti manjvrednega ali da nima prav. In ko nekaj prizna, da nima prav, rečem: “Saj nisi samo ti kriv. Tudi jaz sem. Žal mi je.” Tako pridem do njega in sva si bližje.
SPRAVA PRED SPANJEM JE NUJNA!
Tudi, če se nama čez dan ne uspe spraviti, je pred spanjem opravičilo nujno. Če bova spor prenašala v naslednji dan ali celo dni, se bo kopičil in bo težje rešljiv.
PREVERJEN NASVET
Na nesoglasja vedno gledajta kot na pomoč pri gradnji odnosa. Rešujta jih sproti in se jih ne ustrašita. Ko bosta spor rešila, se bosta imela še raje. Lepše.
O tem, kako se prepirati spoštljivo sva spregovorila tudi v podcastu.